Pomoce dydaktyczne na szóstkę

„Pomoce dydaktyczne na szóstkę”

EWALUACJA REALIAZACJI PROJEKTU

W roku szkolnym 2013/2014 uczniowie klas I – III Szkoły Podstawowej im. Macieja Rataja w Małocicach brali  udział w zajęciach programu Pomoce dydaktyczne na szóstkę.

Na zajęciach wykorzystywane były  pomoce dydaktyczne, które zostały zakupione w ramach projektu. Zajęcia doskonaliły ponadprzedmiotowe umiejętności: umiejętność logicznego myślenia, argumentowania, czytania tekstu ze zrozumieniem, kreatywności, przełamywania własnych słabości.  Ponadto dzieci udoskonaliły i nabyły wiele umiejętności matematycznych, polonistycznych,  poprawiających i rozwijających zasób słownictwa, umiejętność budowania wypowiedzi, a także  artystycznych, pobudzacych wyobraźnię, kształtując śmiałość i otwartość , dokładność i solidność, poczucie, a także poczucie estetyki  oraz umiejętności i manualne.

Swobodna atmosfera, współdziałanie i tematyka zajęć dostosowana do indywidualnych możliwości i potrzeb dzieci sprzyjała pogłębianiu i wyrównywaniu braków. Indywidualizacja pracy na zajęciach polegała na stałym monitorowaniu przebiegu i efektów pracy każdego ucznia, powolnym stopniowaniu trudności, systematyczności i ciągłości oddziaływań.

Zajęcia były prowadzone różnorodnymi metodami, w tym metodami aktywizującymi. Do ich wykonania wykorzystywane były bardzo ciekawe pomoce dydaktyczne pozyskane ze środków unijnych, a stosowanie różnorodnych pomocy dydaktycznych budziło zainteresowanie dzieci. Wszystkie czynniki miały na celu rozbudzenie dziecięcej aktywności poprzez zastosowanie form i metod pracy innych niż w czasie lekcji.

Serdeczna i miła atmosfera na zajęciach bardzo pozytywnie wpływała na uczniów. Dzieci w trakcie  są otwarte, rozluźnione oraz chętnie uczestniczyły w zajęciach. Umożliwiło to uczniom możliwość samorealizacji, poszerzania własnych horyzontów, łączenia teorii z praktyką.

Dzieci przychodziły na zajęcia systematycznie i bardzo chętnie wykonywały wszystkie zaplanowane zadania. Na podstawie obserwacji własnej, oraz konsultacji z nauczycielami uczącymi, można stwierdzić, że uczniowie którzy brali udział w zajęciach , sprawniej liczą, lepiej rozwiązują zadania tekstowe, oraz chętniej wykonują zadania dodatkowe i biorą aktywny udział w lekcjach.

Dzieci poprawiły pamięć i koncentrację uwagi, a także logiczne myślenie. Osiągnęły postępy w pisaniu w zakresie poprawności ortograficznej oraz poziomu graficznego pisma. Poprawiły jakość czytania i rozumienie czytanego tekstu. Poszerzyły zakres słownictwa, zarówno biernego jak i czynnego. Rozwinęły sprawność językową w zakresie różnych form wypowiedzi ustnej i pisemnej. Dzieci w wielu przypadkach osiągnęły lepsze wyniki w nauce i wzrosła ich motywacja do dalszej nauki.

Zajęcia artystyczno - polonistyczne

Zajęcia matematyczne