27 listopada 2019 11:56 | Aktualności

Andrzejki i katarzynki w Wymysłach pod Lasem.

25 listopada uczniowie klas I – III Szkoły Podstawowej im. Macieja Rataja w Małocicach razem z wychowawcami pp. Katarzyną Figurą, Agnieszką Jawor, Beatą Włodarczyk i Patrycją Siewiera-Kozłowską świętowali andrzejko-katarzynki w Chacie Wymysły pod Lasem. Podczas zorganizowanych tam warsztatów uczniowie poznali zwyczaje, tradycje i obrzędy związane z wieczorem andrzejkowym oraz katarzynkami, czyli wigilią dnia św. Katarzyny. Poznaliśmy legendy związane z postaciami świętych Andrzeja i Katarzyny, dużo rozmawialiśmy o miłości i przeznaczeniu oraz o tym, jak to bywało w dawnych czasach. Było lanie wosku przez klucz, wróżby świec, własnoręczne wykonanie ciasteczek z wróżbą (po upieczeniu ciasteczek każdy mógł wylosować obrazkową wróżbę dla siebie i skosztować własnego wyrobu). Było też ustawianie butów, losowanie wróżących przyszłość przedmiotów oraz wróżenie za pomocą wahadełka. Uczniowie układali i poznawali przysłowia związane ze świętymi Andrzejem i Katarzyną oraz samodzielnie wykonywali własny złoty klucz, który zabrali ze sobą do domu (może przyda się w wieczór andrzejkowy spędzony w domu?). W przerwach pomiędzy zajęciami i prezentacjami przygotowanymi przez właścicielkę Chaty, Panią Kasię, dzieci tańczyły przy pięknej, starej muzyce i piosenkach, m.in. w wykonaniu Anny German, Ewy Demarczyk, Maryli Rodowicz czy Marka Grechuty, ale także same śpiewały przy akompaniamencie naszej gospodyni.

Oprócz ciekawych zajęć nie zabrakło też przyjemności dla ciała: na drugie śniadanie zjedliśmy pyszne jabłuszka i mleczne bułeczki, a w porze obiadowej rozgrzała nas zupa pomidorowa z kluseczkami.

To był udany wypad! Chata Wymysły pod Lasem to piękne, godne polecenia miejsce pełne magii i ciekawych pomysłów. Być może jeszcze kiedyś uda nam się tam powrócić.

Tekst: Patrycja Siewiera-Kozłowska, nauczyciel SP w Małocicach

Wycieczka klas I-III (25.11.2019 r.)