„Informujemy, że Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Szkołę Podstawową im. Macieja Rataja w Małocicach jako Administratora danych, w celu zrealizowania sprawy, w której się z nami kontaktujesz. Twoje dane będziemy przechowywać do czasu zrealizowania sprawy, w której się z nami kontaktujesz i wygaśnięcia ewentualnych roszczeń z nią związanych. Przysługuje Ci prawo dostępu do swoich danych oraz otrzymania ich kopii, poprawienia, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, wniesienia skargi do organu nadzorczego oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych w każdym czasie. Podanie danych jest dobrowolne, jednak jeżeli tego nie zrobisz nie będziemy mogli się z Tobą skontaktować, a tym samym – załatwić sprawy, w której się z nami kontaktujesz.”

Aktualności

27 listopada 2019 11:56 | Aktualności

Andrzejki i katarzynki w Wymysłach pod Lasem.

25 listopada uczniowie klas I – III Szkoły Podstawowej im. Macieja Rataja w Małocicach razem z wychowawcami pp. Katarzyną Figurą, Agnieszką Jawor, Beatą Włodarczyk i Patrycją Siewiera-Kozłowską świętowali andrzejko-katarzynki w Chacie Wymysły pod Lasem. Podczas zorganizowanych tam warsztatów uczniowie poznali zwyczaje, tradycje i obrzędy związane z wieczorem andrzejkowym oraz katarzynkami, czyli wigilią dnia św. Katarzyny. Poznaliśmy legendy związane z postaciami świętych Andrzeja i Katarzyny, dużo rozmawialiśmy o miłości i przeznaczeniu oraz o tym, jak to bywało w dawnych czasach. Było lanie wosku przez klucz, wróżby świec, własnoręczne wykonanie ciasteczek z wróżbą (po upieczeniu ciasteczek każdy mógł wylosować obrazkową wróżbę dla siebie i skosztować własnego wyrobu). Było też ustawianie butów, losowanie wróżących przyszłość przedmiotów oraz wróżenie za pomocą wahadełka. Uczniowie układali i poznawali przysłowia związane ze świętymi Andrzejem i Katarzyną oraz samodzielnie wykonywali własny złoty klucz, który zabrali ze sobą do domu (może przyda się w wieczór andrzejkowy spędzony w domu?). W przerwach pomiędzy zajęciami i prezentacjami przygotowanymi przez właścicielkę Chaty, Panią Kasię, dzieci tańczyły przy pięknej, starej muzyce i piosenkach, m.in. w wykonaniu Anny German, Ewy Demarczyk, Maryli Rodowicz czy Marka Grechuty, ale także same śpiewały przy akompaniamencie naszej gospodyni.

Oprócz ciekawych zajęć nie zabrakło też przyjemności dla ciała: na drugie śniadanie zjedliśmy pyszne jabłuszka i mleczne bułeczki, a w porze obiadowej rozgrzała nas zupa pomidorowa z kluseczkami.

To był udany wypad! Chata Wymysły pod Lasem to piękne, godne polecenia miejsce pełne magii i ciekawych pomysłów. Być może jeszcze kiedyś uda nam się tam powrócić.

Tekst: Patrycja Siewiera-Kozłowska, nauczyciel SP w Małocicach

Przeczytano: 66 razy. Wydrukuj|Do góry

Wycieczka klas I-III (25.11.2019 r.)