„Informujemy, że Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Szkołę Podstawową im. Macieja Rataja w Małocicach jako Administratora danych, w celu zrealizowania sprawy, w której się z nami kontaktujesz. Twoje dane będziemy przechowywać do czasu zrealizowania sprawy, w której się z nami kontaktujesz i wygaśnięcia ewentualnych roszczeń z nią związanych. Przysługuje Ci prawo dostępu do swoich danych oraz otrzymania ich kopii, poprawienia, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, wniesienia skargi do organu nadzorczego oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych w każdym czasie. Podanie danych jest dobrowolne, jednak jeżeli tego nie zrobisz nie będziemy mogli się z Tobą skontaktować, a tym samym – załatwić sprawy, w której się z nami kontaktujesz.”

Aktualności

26 marca 2020 12:32 | Aktualności

DRODZY UCZNIOWIE I RODZICE!

Zdalna nauka nie jest taka straszna, czyli kilka wskazówek

jak nie zwariować ucząc się w domu:

DRODZY UCZNIOWIE I RODZICE!

 1. Nie bójcie się – zdalne nauczanie to nic strasznego. Teraz jest trudno, bo wszyscy musimy się nauczyć wielu rzeczy. Dajmy sobie czas, w którym bez zbędnego stresu opanujemy podstawowe umiejętności!

 2. Codziennie sprawdzajcie wiadomości na Librusie – to bardzo ważne szczególnie w pierwszych dniach zdalnego nauczania! Librus to podstawa w kontaktach szkoła-uczeń, szkoła-rodzic. Uczniowie koniecznie powinni mieć dostęp do swoich kont (można je odświeżyć przez konta rodziców). Dla zainteresowanych wskazówki na końcu.

 3. Ustalamy formy zdalnego nauczania. Część nauczycieli założyła klasowe konta na różnych komunikatorach internetowych. Jednym z najbardziej popularnych jest Messenger. Pamiętajcie, że to dla ułatwienia kontaktu z Wami drodzy uczniowie. Stosujcie się do wskazówek nauczycieli – przede wszystkim logujcie się o wyznaczonej godzinie, słuchajcie poleceń, nie zaśmiecajcie aplikacji zbędnymi komunikatami. Pamiętajcie, że to jest lekcja – w innej formie, ale nadal lekcja! Wasze wpisy traktowane są jak dowód, dokument podobnie jak zeszyt podczas zwykłej lekcji. I najważniejsze: wszystko co wrzucacie do sieci, każdy wpis, zdjęcie zostaje tam już na zawsze!!! Nawet jeśli usuniecie to i tak istnieje możliwość odzyskania danych.

Najprawdopodobniej będziemy pracować na aplikacji ZOOM. Do jej uruchomienia potrzebne nam są Wasze e-mailowe konta pocztowe na Gmailu – poczta od Google. Jeśli ktoś posiada konto w innej domenie, będzie musiał założyć sobie nowe na Gmailu. Dla zainteresowanych wskazówki na końcu.

 1. W razie potrzeby kontaktujcie się ze swoimi nauczycielami, a nade wszystko uważnie słuchajcie, co do Was mówią lub piszą. Spróbujcie być samodzielni i nie zaprzęgajcie rodziców do wszystkich czynności związanych ze szkołą. Niech Wasza samodzielna nauka będzie miarą Waszej dojrzałości.

 2. Nie załamujcie rąk nad ilością zadanych lekcji – nie wszystko przecież trzeba zrobić od razu! Podzielcie sobie zadania do wykonania na części możliwe do zrobienia, róbcie częste przerwy, ale nie pozwalajcie sobie na zbyt duży luz – życie toczy się dalej i na promocję do następnej klasy musicie zapracować! Przeplatajcie zadania trudne łatwymi, a ulubione przedmioty tymi, za którymi nie przepadacie.

 3. Jeżeli nie zabraliście ze szkoły swoich podręczników – przypominamy, że można to bez problemu zrobić. Szkoła jest otwarta w godz. 8.00 – 15.00, przed przyjściem warto jednak zadzwonić i się zapowiedzieć.

 4. Spróbujcie zaplanować sobie dzień tak, aby był w nim czas na naukę przed komputerem (nie za dużo), na zabawę i rozrywkę (średnio), na odrobienie pracy domowej w zeszycie lub ćwiczeniach (tyle, ile potrzeba) oraz na domowe obowiązki (zastanówcie się wspólnie z rodzicami, jak możecie im pomóc w codziennych obowiązkach – wynieść śmieci, ogarnąć swój pokój, odkurzyć mieszkanie, przygotować surówkę, nakryć do stołu, opróżnić zmywarkę, spróbować przygotować posiłek, obrać ziemniaki, pobawić się z młodszym rodzeństwem, rozwiesić pranie, pozmywać naczynia czy poparować skarpetki zdjęte z suszarki… jest wiele sposobów na sprawienie, aby życie w tym trudnym czasie było nieco prostsze dla wszystkich).

 5. Nie zapominacie o przebywaniu na świeżym powietrzu chociaż godzinę dziennie. Mamy to szczęście, że mieszkamy na wsi, mamy domy i działki, gdzie zawsze można wyjść, pospacerować. A może zabrać się za wiosenne porządki? Przyjemne z pożytecznym. Zażyjecie odpowiednią dawkę ruchu i miło zaskoczycie rodziców np. grabiąc trawnik, sprzątając działkę itp.

 6. Rozumiemy, ze doskwiera Wam siedzenie w domu i chętnie spotkalibyście się w swoim gronie. Mamy podobnie. Jednak nie możemy, musimy być odpowiedzialni. Możecie za to kontaktować się ze sobą poprzez media społecznościowe. A może zbiorowy challenge? Np. tygodniowe wyzwanie, że codziennie przez 30 minut uprawiacie gimnastykę, albo nie jecie słodyczy. Wieczorem poprzez komunikatory, sprawdzacie komu udało wytrwać się w postanowieniu, a kto poległ. Ważne, aby były to pozytywne wyzwania i wniosły coś dobrego w Wasze życie. I oczywiście gramy fer.

 7. Rozmawiajcie ze sobą i pomagajcie sobie nawzajem! To bardzo ważne, żeby nie marnować czasu na kłótnie. Więcej czasu spędzonego w domu to dobra okazja do zacieśnienia więzi z rodziną. Możemy wyciągnąć planszówki, na które wcześniej nie było czasu, puzzle z większą liczbą elementów, by ułożyć je wspólnie, a wieczorem lub po południu obejrzeć dobry film.

 8. Czytajcie książki – to dobry czas, żeby nadrobić zaległości w lekturach. Starsi uczniowie mogą przypomnieć sobie lektury z dzieciństwa czytając młodszemu rodzeństwu; młodsi mogą doskonalić czytanie próbując samodzielnie swoich sił w tej trudnej sztuce.

 9. I na koniec najważniejsze. Nauczyciel to też człowiek. Podobnie jak Wy znalazł się w trudnej sytuacji. Również musi odnaleźć się w tej nowej rzeczywistości. Może mieć gorszy dzień, może się martwić, też ma rodzinę. Zrozumie wszystko. Trzeba tyko dać mu szansę. I nie ignorować. Brak komunikacji jest najgorszy z możliwych wyborów. Więc jeśli macie z czymś kłopot, problem, nie wyrabiacie się z realizacją zadania piszcie śmiało, uprzedzajcie, informujcie. Jednak nie nadużywajcie uprzejmości i cierpliwości belfrów.

 

 

Wskazówki do od świeżenia konta ucznia.

Każdy rodzic na swoim koncie Synergia (konto rodzica) może wygenerować nowe hasło dla ucznia (górne menu - Uczeń - Informacje - Konto ucznia). W tym miejscu widoczny jest również login konta ucznia. Po kliknięciu -Wygeneruj nowe hasło, pojawi się automatycznie nowy kod złożony z cyfr i liter. Logując się po raz pierwszy przy użyciu nowego hasła można dokonać zmian na własne, proste do zapamiętania np. Krzysztof 2020. Czynności tej nie można dokonać z poziomu aplikacji mobilnej zainstalowanej np. na telefonie.

Wskazówki do założenia konta pocztowego na Gmailu.

Wpisz w wyszukiwarkę Google gmail.com. Następnie Utwórz konto.

Przeczytano: 104 razy. Wydrukuj|Do góry